banner

TAJLANDIA

Królestwo Tajlandii to jeden z najbardziej niesamowitych, niezapomnianych i egzotycznych zakątków Ziemi, kraj uśmiechu i niekończącej się pozytywności. Tajlandia zachwyca gościnnością, wyjątkowym naturalnym pięknem i kontrastem, który łączy najstarszą kulturę z nieustannym rytmem życia w metropolii. Ten kraj jest pełen jasnych kolorów, pikantnych aromatów i nieograniczonej liczby programów rozrywkowych i edukacyjnych wycieczek.

Dziś Tajlandia jest jednym z najczęściej odwiedzanych krajów Azji Południowo-Wschodniej. Tutaj każdy bez wyjątku będzie mógł znaleźć aktywność, która przypadnie mu do gustu. W końcu jest to jeden z niewielu krajów, w których goście czują się bardziej niż komfortowo pod każdym względem.

Klimat kraju jest bardzo łagodny i sprzyja rekreacji. Przez większą część roku temperatura powietrza nie spada poniżej +25°C, Opady deszczu występują zwykle w godzinach popołudniowych i trwają około godzinę-dwie. Nie jest to jednak mżawka, a solidna ulewa. Zaraz potem się rozpogadza i znowu jest słonecznie.

Całkowita długość kraju z północy na południe wynosi około 1860 km. Najbardziej zróżnicowane płaskorzeźby geograficzne znajdują się w Tajlandii: zarówno obszary płaskie, jak i pagórkowate płaskowyże i góry. Państwo jest właścicielem wielu małych i dużych wysp położonych w strefach przybrzeżnych mórz Andamańskich i południowochińskich. Stolicą stanu jest miasto Bangkok. To tutaj zaczyna się podróż wielu turystów, gdyż Bangkok jest największym miastem kraju i ważnym węzłem komunikacyjnym łączącym kraje azjatyckie. Główne miasta i kurorty Tajlandii: Bangkok, Pattaya, Phuket, Koh Chang, Samui, Krabi i Hua Hin.

Wakacje w Tajlandii będą dla Ciebie różnorodnym kalejdoskopem: plaże, pływanie, wędkowanie, nurkowanie, spacery, zakupy, targi, pyszna wyjątkowa kuchnia, zwiedzanie licznych świątyń i pałaców.

BANGKOK

Bangkok to polityczna i duchowa stolica Tajlandii. Miejscowi mieszkańcy nazywają je „Krung Thep” lub „Miastem Aniołów”, podarowanym Tajom przez władcę Królestwa Niebieskiego. Historię boskiego planu ujawnia pełna nazwa miasta, która znajduje się w Księdze Rekordów Guinnessa i składa się z 17 słów.

Wygląd Bangkoku łączy w sobie urok starożytności i najnowsze osiągnięcia współczesnego świata. Starożytne świątynie buddyjskie, zespoły pałacowo-parkowe organicznie współistnieją z futurystycznymi drapaczami chmur, centrami handlowymi i parkami rozrywki. Dziś w stolicy Tajlandii mieszka prawie 15 milionów ludzi. Na pierwszy rzut oka rytm życia wydaje się tu chaotyczny, ale po pewnym czasie zaczynasz przyzwyczajać się do dynamiki jego przyjaznych mieszkańców.

Rozciągnięty wzdłuż wschodniego wybrzeża Chao Phraya, gdzie rzeka wpada do Zatoki Tajlandzkiej, Bangkok zajmuje powierzchnię przekraczającą 1,5 tys. km². Ten rajski zakątek przyciąga turystów przez cały rok niesamowitym połączeniem kultury, rozrywki i wypoczynku na plaży.

PATTAYA

Pattaya to tajska „Riwiera”, znana na całym świecie i „najbardziej wysunięte na zachód” miasto Tajlandii, położone 147 km na południowy wschód od Bangkoku. To miasto słońca, piasku i zabawy. Puby, ogródki piwne, koktajl bary i ringi bokserskie są wszędzie. Tutaj łatwiej znaleźć popularne lokale typu fast food niż tradycyjne restauracje kuchni tajskiej. Motocykle i masywne jeepy stały się znanym elementem miejskiego krajobrazu.

Turyści przyjeżdżają do Pattaya nie tyle na wakacje na plaży, co na rozrywkę. W ciągu dnia jeżdżą na słoniach i korzystają z atrakcji w aquaparkach, grają w golfa, a bliżej wieczora zanurzają się w burzliwe i bardzo kolorowe życie nocne.

Główną atrakcją Pattaya są wyspy koralowe. Można się tu dostać motorówką, aby popływać i opalać się na plaży czy zjeść obiad w luksusowej restauracji.

PHUKET

Phuket to najsłynniejszy kurort na zachodnim wybrzeżu Tajlandii, prawdziwy diament Azji Południowej. Jej brzegi obmywane są wodami Morza Andamańskiego, a śnieżnobiałe piaszczyste plaże ciągną się na ponad 40 km długości. Każdego dnia tysiące turystów przybywa do Phuket na spokojne, rodzinne lub aktywne wakacje. W Phuket każdy znajdzie coś wyjątkowego. Wyspa jest bogata w rozrywkę: kluby nocne, restauracje, pola golfowe i sporty wodne. Można tu po prostu odpocząć: spać pod palmami, skosztować orzeźwiających napojów, homarów i homarów przygotowanych w kawiarniach na plaży.

KOH SAMUI

Koh Samui to najbardziej szanowany kurort w Tajlandii, polecany zamożnym turystom. Jest to prawdziwy tropikalny raj, reklama o idealnej wyspie, która zeszła z ekranów i przeniosła się do prawdziwego życia. Cały ośrodek to ciągła plaża ze śnieżnobiałym drobnym piaskiem, pośrodku której rosną palmy kokosowe, a małpy prowadzą beztroskie życie. Tutaj zawsze możesz znaleźć ustronny zakątek, aby w ciszy i spokoju cieszyć się zachodem lub wschodem słońca.

Koh Samui oferuje wspaniałe możliwości do surfowania, nurkowania, kajakarstwa i jazdy na nartach wodnych. Na terenie wyspy znajduje się wiele atrakcji przyrodniczych, w tym wodospady otoczone bujną tropikalną roślinnością. Wysoko w górach znajduje się „Magiczny Ogród Budy” – wyjątkowy park z oryginalnymi kompozycjami rzeźbiarskimi. Na szczególną uwagę zasługują parki rozrywki takie jak „Ogród Motyli”, „Farma Węży”, „Farma Krokodyli” i „Teatr Małp”. Spektakl teatralny „Walka byków” pozostawi niezapomniane wrażenia.

KOH CHANG

Koh Chang to największa wyspa archipelagu o tej samej nazwie, składająca się z 52 wysp. Wiele z nich jest niezamieszkanych i dba o zdrowie dzikich zwierząt, dzięki czemu archipelag otrzymał status parku narodowego. Wyspa kształtem przypomina słonia, który jest uważany za symbol Tajlandii. Koh Chang znajduje się na wschodnim wybrzeżu Zatoki Tajlandzkiej, ale dotarcie do niego z Bangkoku nie jest trudne: lot krajowy zajmuje tylko 50 minut.

Na długich białych plażach znajdują się ciche hotele i przytulne bungalowy. Turkusowe wody Zatoki Tajlandzkiej witają w ciepłym łonie wczasowiczów zmęczonych światowymi troskami i miejskim zgiełkiem. Większość wyspy pokryta jest dżunglą, w której żyją dzikie zwierzęta, a liczne wodospady zachwycają swoim pięknem. W przeciwieństwie do Samui i Phuket, ta wyspa jest mniej dynamiczna i polecana na klasyczne wakacje na plaży z dala od zgiełku nocnego życia. Najlepsze plaże znajdują się po zachodniej stronie wyspy. Pomimo tego, że wybrali je europejscy turyści, nie są tak zatłoczone.

KRABI

Prowincja Krabi to piękny zakątek Tajlandii, prawdziwy raj dla miłośników sportów wodnych i ekoturystyki. Znajduje się 170 km na wschód od Phuket i 800 km na południe od Bangkoku. Prowincja Krabi obejmuje kontynent, 10 dużych i wiele małych wysp. Mimo aktywnego rozwoju infrastruktury turystycznej, przyroda zachowała tu swoje nieskazitelne piękno.

To świat wapiennych klifów otoczony śnieżnobiałymi plażami, zalesionymi górami, gajami namorzynowymi, jaskiniami, gorącymi źródłami i rafami koralowymi. Co roku Krabi staje się miejscem pielgrzymek tysięcy surferów i nurków. W dużych hotelach otwarte są centra sportowe, które pomogą nie tylko profesjonalistom, ale także początkującym. Na szczególną uwagę zasługują spływy kajakowe w ukrytych lagunach i jaskiniach wodnych, a także wycieczki łodziami motorowymi na wyspy krasowe.

HUA HIN

Nadmorskie miasto Hua Hin znajduje się 220 km na południe od Bangkoku. Zgodnie z tradycją nazywany jest kurortem królewskim. To tutaj od 100 lat przyjeżdżają przedstawiciele królewskiej dynastii Czakry. Rezydencję królewską otaczają wysokie hotele i kondominia, a historyczna część miasta ze świątyniami i pływającymi rynkami jest chroniona jako dziedzictwo kulturowe kraju. Liczne bary i nadbrzeżne restauracje ożywają bliżej wieczora, kiedy upał opada. Asortyment owoców morza i tradycyjnych tajskich potraw zachwyci nawet najbardziej wybrednego smakosza.

Plaża miejska to szeroka mierzeja o długości prawie 6 km. Słynie z białego piasku i czystych wód. Morze tutaj nie jest głębokie, co idealnie nadaje się do wypoczynku z dziećmi. Wakacje w Hua Hin to leniwe wakacje w atmosferze harmonii.

KHAO LAK

Khao Lak znajduje się około 70 km od wejścia na popularną wyspę Phuket. Jest to cichy, zadbany i czysty kurort nad brzegiem Morza Andamańskiego. Khao Lak jest popularny wśród europejskich turystów, nie ma tu hałaśliwych dyskotek i hałaśliwych imprez. Na odpoczynek przyjeżdżają tu głównie rodziny z małymi dziećmi i bardziej dojrzali turyści. Cała infrastruktura skupia się głównie w pobliżu dwóch plaż: Bang Niang i Nang Thong. Europejskie restauracje, kawiarnie, sklepy z pamiątkami, wieczorne oświetlenie i starannie przystrzyżone drzewa pozostawiają przyjemne wrażenie wypoczynku. Linie plaż są dość długie i szerokie, nie ma tłumów, piasek jest duży, wejście do wody jest łagodne, co pozwala odpocząć z małymi podróżnikami i cieszyć się przyjemnym klimatem.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

WALUTA: tajski bhat (THB), 1 EUR = ok. 44 THB, 1 PLN = ok. 11 THB
W kantorach przyjmowane są jedynie banknoty USD z najnowszych edycji. Starsze edycje można wymienić w lokalnych bankach.

CZAS PRZELOTU: Polska- Tajlandia – ok. 14 godz.

CZAS LOKALNY: czas polski + 6 godz

JĘZYK: tajski, angielski w regionach turystycznych

STOLICA KRAJU: Bangkok

NAPIĘCIE: 220 V

KOMUNIKACJA: obowiązuje lewostronny ruch uliczny

KLIMAT: równikowy z porą gorącą od marca do maja, porą deszczową od czerwca do października, porą suchą od listopada do lutego.

OPIEKA REZYDENTA: zapewniamy opiekę rezydenta na miejscu

WYCIECZKI NA MIEJSCU: organizowane są przez lokalne agencje turystyczne. Istnieje możliwość odwołania wycieczki z powodu zbyt małej liczby chętnych.

DEPOZYTY HOTELOWE: w hotelach wymagany jest depozyt, pobierany w gotówce lub blokowany na karcie kredytowej.

SZCZEPIENIA: nie są wymagane, zalecane są szczepienia na dur brzuszny, japońskie zapa­le­nie opon mózgo­wych czy wiru­sowe zapa­le­nie wątroby.

WIZY: nie ma obowiązku posiadania wiz dla osób podróżujących w celach turystycznych z pobytem do 30 dni. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty wyjazdu.
Przy wjeździe w ruchu bezwizowym ważności paszportu min. 6 miesięcy jest bezwzględnie przestrzegana (liczony od daty wjazdu na terytorium Tajlandii). Sprawdzane jest też posiadanie biletu powrotnego, dokumentów podróży lub środków finansowych (10.000 THB na osobę). Niespełnienie tych warunków jest jednoznaczne z odmową wjazdu, co wiąże się z odesłaniem pasażera do portu macierzystego.

UWAGA: W Tajlandii obowiązuje zakaz wwożenia i używania e-papierosów!
Nieprzestrzeganie tej zasady skutkuje karą więzienia do 10 lat lub karą grzywny w wysokości pięciokrotnej wartości urządzenia.