banner

MALEDIWY


Malediwy to zagubione wyspy na wodach równikowych Oceanu Indyjskiego, zasłużenie uważane za jedno z najbardziej niezwykłych egzotycznych miejsc o wysokiej jakości rekreacji. Jest tutaj wszystko czego turysta potrzebuje na beztroskie wakacje: cisza i spokój, bogaty podwodny świat i lokalna fauna, luksusowe hotele i rajskie plaże ze śnieżnobiałym i miękkim jak puder piaskiem. Główną cechą wypoczynku na wyspach jest pełna jedność z naturą i głęboki relaks z dala od zgiełku i szalonego rytmu miasta.

 

Republika Malediwów znajduje się 700 km na południowy zachód od Sri Lanki i jest łańcuchem 26 naturalnych atoli składających się z 1192 wysepek koralowych i piaszczystych ławic. Malediwy to w 99% morze i mniej niż 1% ląd. Populacja wynosi około 393 000 osób. Wyspy leżą nisko nad poziomem oceanu. Najwyższy punkt archipelagu znajduje się na południowym atolu Addu (Siena) - 2,4 m. Całkowita powierzchnia kraju to 90 000 km², z czego grunty zajmują tylko 298 km². Male, stolica Malediwów, jest jedynym miastem i portem archipelagu, który znajduje się na atolu o tej samej nazwie.

Klimat na Malediwach charakteryzuje się sezonowością. Od listopada do marca jest najlepszy czas na rekreację, od czerwca do sierpnia możliwe są deszcze. Słońce świeci przez cały rok, więc Malediwy są dobre o każdej porze roku. Średnia temperatura powietrza przez cały rok wynosi od +24 °C do +30 °C, temperatura wody wynosi +24-27 °C.

Wizytówką Malediwów jest różnorodność raf koralowych, które dały początek szybkiemu rozwojowi nurkowania. Dziś wody przybrzeżne i bogaty podwodny świat nadal przyciągają nurków z całego świata. W pobliżu Malediwów żyje niezliczona ilość mieszkańców oceanu: 1100 gatunków ryb, 5 gatunków żółwi morskich, 21 gatunków wielorybów i delfinów, 187 gatunków koralowców, 400 gatunków mięczaków i 83 gatunki szkarłupni. Ponadto żyje tu wiele gatunków skorupiaków: 120 gatunków widłonogów, 15 gatunków ryb, a także ponad 145 gatunków krabów i 48 gatunków krewetek.

 

MALE

MALE to jedna z najmniejszych i gęsto zaludnionych stolic świata, jej powierzchnia to zaledwie 5,8 km². Mimo to miasto zachwyca nowoczesną, rozwiniętą infrastrukturą i stanowi uderzający kontrast z terenami uzdrowiskowymi. Lokalne lotnisko codziennie realizuje loty międzynarodowe, po czym goście są zabierani na wyspy hotelowe.


PÓŁNOCNE MALE ATOLL

Północne Male Atol łączy 50 wysp, z których tylko 8 jest zamieszkanych. Na jednej z nich znajduje się stolica archipelagu, a na pozostałych kompleksy hotelowe. Ze względu na bliskość lotniska transfer zajmuje minimum czasu i odbywa się tradycyjnymi łodziami. Wokół atolu głębokość oceanu sięga 50 metrów, a woda jest tak przejrzysta, że ​​dno jest wyraźnie widoczne. Po zewnętrznej stronie raf koralowych znajdują się kanały, którymi można się poruszać, dokonując obserwacji rafy i jej mieszkańców.


POŁUDNIOWE MALE ATOLL

Południowe Male Atoll składa się z 30 wysp: 3 z nich są zamieszkałe, 10 niezamieszkałych, a na pozostałych 17 wyspach znajdują się luksusowe hotele. Wymiary atolu to 36 km długości i 19 km szerokości. Popularny wśród surferów kurort Kanduma znajduje się w pobliżu rezerwatu przyrody Guraidu, w pobliżu, którego często występują wysokie fale.

Na wschód od Male znajduje się ARI ATOLL, jego długość wynosi 96 km, a szerokość 33 km. Na atolu znajduje się 70 wysp, z których 28 to wyspy turystyczne. Pomiędzy niektórymi wyspami znajdują się mosty, po których można jeździć na rowerze lub spacerować.

Nieskazitelny DAALU ATOLL został odkryty przez turystów stosunkowo niedawno i jest przykładem tropikalnego raju nietkniętego ludzką ręką. W tej chwili tylko 3 z 56 wysp są gotowe do zaoferowania gościom wypoczynku i są obszarami wypoczynkowymi, a tylko 7 wysp jest zamieszkanych. Droga ze stolicy Malediwów do Daal zajmie tylko 40 minut hydroplanem. Na jednej z wysp można zobaczyć starożytny meczet z rzeźbionego korala oraz ruiny starożytnych klasztorów buddyjskich. Innym ciekawym miejscem jest „wyspa żółwia” Velavar, otoczona lagunami, wspaniałymi plażami i miejscami do nurkowania.

FAAFU ATOLL, który znajduje się w pobliżu Dalau, ma tylko jedną zamieszkaną wyspę - Filitheyo Island Resort. Wyspa hotelowa składa się z luksusowych bungalowów i willi połączonych wąskimi ścieżkami.

BAA ATOL to rezerwat biosfery UNESCO i obszar przyrodniczy objęty szczególną ochroną. Atol jest perłą Malediwów i miejscem pielgrzymek nurków z całego świata. Wody w pobliżu atolu są domem dla olbrzymich diabłów morskich – płaszczek i rekinów wielorybich, które nie stanowią zagrożenia dla wczasowiczów. Oba gatunki żywią się planktonem, nie mają zębów i cieszą się dużym zainteresowaniem miłośników ekoturystyki. Ponadto właśnie tutaj znajduje się największy hotel w kraju!

RAA ATOLL to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc na Malediwach, mimo że jest dość daleko od stolicy. Atol ma 15 zamieszkanych wysp, z których jedną jest Alifushi, słynąca z krajowych mistrzów łodzi, zwanych „donami”. Centrum atolu tworzy kilka złożonych raf koralowych. Wyspa Rasgetiimu oferuje zapoznanie się z historią owiniętą dziesiątkami mitów i legend, o których zawsze opowiadają miejscowi mieszkańcy.

MIIMU ATOLL znajduje się na południe od Baa i ma kształt otwartej paszczy rekina. Znajduje się tu 35 wysp, z których dwie to kurorty. Cechą tego atolu jest brak wysp w części wewnętrznej, od części zewnętrznej otoczony jest łańcuchem małych wysepek.

LAVIANI ATOLL składa się z 63 wysepek wokół rafy koralowej, które są niewielkie w porównaniu z innymi wyspami Malediwów. Na zachód od wyspy Kuredu na szczycie rafy leży długa piaszczysta mierzeja, po której spacery uważane są za jedną z głównych rozrywek gości. Miłośnicy golfa powinni się tu wybrać, ponieważ Kuredu to jedyna wyspa na Malediwach z 9 polami golfowymi.

WYSPY ATOLU SHAVIANI są w większości niezamieszkane, łącznie jest ich 51. W zachodniej części tego atolu znajdują się największe rafy Malediwów, więc miejsce to przyciąga wielu płetwonurków. Ze stolicy Male na atol jest około stu kilometrów. Wyspy leżą w znacznej odległości od siebie, co daje gościom poczucie całkowitej samotności.

NUNU ATOLL składa się z 13 wysp. Stolicą atolu jest dość duża wyspa Manadhu. Duża głębokość, przejrzystość wody i brak prądów przyciągają tu nurków z całego świata. Ponadto popularne jest tu nurkowanie nocne z lampionami w rejonie Velid.

ADDU ATOLL znajduje się na południu, 480 kilometrów od Male. Największa wyspa, Gan, szczyci się obecnością autostrad, co jest rzadkością na Malediwach. Na czterech sąsiadujących ze sobą wyspach można jeździć na rowerze, są one połączone zaporami. Całkowita długość trasy to 20 km. Każda wyspa ma miejsca do pływania i nurkowania, takie jak zatopiona angielska fregata, która jest obecnie domem dla wielu mieszkańców oceanu.

HAAFU ALIF ATOLL to najbardziej wysunięty na północ kurort archipelagu. Zachodni wiatr przynosi dość duże fale, więc jest to ulubione miejsce wypoczynku surferów. Ośrodek jest atrakcyjny dla młodych turystów, a ceny rekreacji są nieco niższe niż w innych atolach.

HAA ALIF ATOLL jest pełen rajskich krajobrazów, błękitnych lagun, białych plaż i wspaniałej obsługi. Wyspy najbardziej wysunięte na północ Malediwów (w sumie około 40 wyspy, z czego tylko kilkanaście jest zamieszkanych) położone są najbliżej Sri Lanki i Indii, składają się z naturalnego atolu Ihavandhippulhi i części atolu Tiladummati. Znajdujące się tam letniska łączą luksus z naturalnym pięknem okolicznej przyrody, gdzie turyści mogą liczyć na wysoki poziom prywatności.

  

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

CZAS
w stosunku do Polski +3 godziny

CZAS PRZELOTU
ok. 11 godzin

JĘZYK URZĘDOWY
malediwski

WALUTA
Rupia malediwska (MVR), 1 MVR = ok. 0,31 PLN

STOLICA
Male1

WJAZD
Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty przylotu na Malediwy.
Wizy on arrival wydawane są za darmo na 30 dni, na lotnisku po przylocie do Male.