banner

HISZPANIA

Hiszpania znajduje się w południowo-zachodniej Europie i jest członkiem Unii Europejskiej. Terytorialnie kraj zajmuje większość Półwyspu Iberyjskiego, a także Wyspy Kanaryjskie i Baleary. Na północy i zachodzie brzegi Hiszpani obmywa Ocean Atlantycki a od południa i wschodu Morze Śródziemne. Stolicą kraju jest miasto Madryt.

Hiszpania jest niewątpliwie jednym z głównych ośrodków kulturalnych Europy. Z roku na rok odwiedza ją coraz więcej turystów. Turyści przyjeżdżają tu, aby rozkoszować się słońcem na jednym z najlepszych wybrzeży Morza Śródziemnego i Oceanu Atlantyckiego, lub spacerować starymi krętymi uliczkami, podziwiając zabytki architektury i arcydzieła sztuki wielkich mistrzów.

Charakterystyczną cechą tego europejskiego kraju są lokalne święta, które przesycone są stylem życia miejscowej ludności. Odbywają się one w dużych miastach i maleńkich wsiach. Hiszpania ma trzy oficjalne święta regionalne, a także jedno obowiązkowe święto dla każdej prowincji i miasta. Ponadto każda osada honoruje swojego patrona, z okazji którego organizowane jest największe święto w roku.

Odpoczynek w Hiszpani jest niezwykle przyjemny, ponieważ Hiszpanie są przyjaźni, życzliwi, gościnni i zawsze gotowi do zabawy.

BARCELONA

Barcelona to jedno z najpiękniejszych europejskich miast, które ma ponad 2000 lat, ciekawą i długą historię, pełną legend i tajemnic. Stolica Katalonii przyciąga turystów nie tylko architektonicznym przepychem, ale także szczególnym duchem wolności i niezależności, który zawsze wyróżniał ją na tle innych hiszpańskich miast. Barcelona jest szczególnie atrakcyjna w sezonie letnim, to właśnie w tym okresie można połączyć wypoczynek kulturalny z wypoczynkiem na plaży, a nocną rozrywkę z udanymi zakupami.

Barcelona to najbardziej ruchliwe miasto w Hiszpanii. Życie tu szaleje przez całą dobę: spacery bulwarami oraz wesoła beztroska w klubach i barach. Po inspirację przyjeżdżają tu przedstawiciele bohemy z całego świata, bo w Barcelonie pracowali tacy wielcy mistrzowie jak: Pablo Picasso i Antonio Gaudi. Ponadto Barcelona jest największym ośrodkiem przemysłowo-handlowym. Sąsiedztwo nowoczesnych budynków z zabytkowymi budowlami, kościołami i zamkami nadaje miastu niepowtarzalny klimat.

Łagodny klimat śródziemnomorski od czerwca do września sprzyja długim spacerom po mieście i kąpielom w morzu. Średnia temperatura w dzień wynosi +27 °С, w nocy - +23 °С, woda nagrzewa się do +25 °С.

Dla tych, którzy wolą spędzić wakacje na złotym piasku i łagodnym błękicie morskich fal, Barcelona oferuje siedem plaż miejskich ze wszystkimi udogodnieniami dla wczasowiczów: leżakami, prysznicami, parkingami, barami, restauracjami i możliwością uprawiania sportów wodnych.

Poznawanie Barcelony najlepiej zacząć od słynnego bulwaru La Rambla – skupiska sklepów, straganów, barów i restauracji. La Rambla rozciąga się 1,2 km od Placu Katalońskiego do Starego Portu. Tutaj możesz spotkać ludzi wszystkich narodowości, grup wiekowych i wyznań. Kolorystyka bulwaru odzwierciedla prawdziwą Hiszpanię z jej urokiem i wielkością. Podczas spaceru zdecydowanie warto odwiedzić La Boqueria – stary rynek miasta, na którym można znaleźć prawie wszystko: od kiełbasy jamon i chorizo ​​po egzotyczne owoce i niesamowite przysmaki.

W sercu starej Barcelony leży Dzielnica Gotycka, która jest przykładem średniowiecznego planowania urbanistycznego w stylu gotyckim. Zachowały się tu nie tylko obiekty architektoniczne z XIV–XV wieku, ale także budowle z epoki rzymskiej. Dzielnica składa się z wielu krętych uliczek z muzeami, galeriami, sklepami i kawiarniami. Mieszkańcy i turyści uwielbiają to miejsce za wspaniałą atmosferę stworzoną przez ulicznych wykonawców.

Jednym z najbardziej znanych zabytków Barcelony jest Katedra Odkupienia Świętej Rodziny. Arcydzieło architektury Gaudiego jest nieoficjalnym symbolem miasta, które jest pełne innych architektonicznych niespodzianek i dzieł geniuszu. Dlatego tworząc Casa Batillo i Casa Mil, artysta celowo unikał prostych linii i prostego wystroju.

Wybierając się do Barcelony należy koniecznie odwiedzić Park Güell, który jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, skansen „Wioska Hiszpańska”, Narodowe Muzeum Sztuk Pięknych na Montjuic, Muzeum Picassa, stadion legendarnego klubu piłkarskiego „Barcelona " oraz w jednym z najlepszych parków rozrywki w Europie "Port Aventura". Turystów z dziećmi zainteresuje odwiedzenie ogromnego akwarium i zoo w Barcelonie.

Wczasy w Barcelonie polecamy turystom, którzy wolą poznać kulturę Katalonii, łącząc ją z wakacjami na luksusowych plażach miasta.

COSTA BRAVA

Boom turystyczny w Hiszpanii rozpoczął się właśnie na wybrzeżu Costa Brava - przybrzeżnej części prowincji Girona. Pierwsi europejscy turyści przybyli tu w latach 60-tych, po czym lawina turystyczna przetoczyła się dalej na południe kraju, na zawsze zmieniając wygląd wybrzeża. Costa Brava leży w północno-wschodniej części kraju u podnóża Pirenejów i rozciąga się od miasta Blanes do granicy z Francją w jej najbardziej wysuniętej na północ części. Tutaj małe malownicze zatoczki otoczone są skałami i bujną roślinnością, a szeroki pas luksusowych plaż rozciąga się na 220 km.

Wspaniałe kurorty nadmorskie połączone są z terenami do aktywnego wypoczynku i turystyki. Wzdłuż wybrzeża nieustannie kursują małe łódki, którymi można udać się do pobliskich miejscowości wypoczynkowych, aby zjeść obiad w restauracji rybnej lub po prostu pospacerować. Najczystsze wody morskie i bogaty podwodny świat sprawiają, że wybrzeże jest rajem dla nurków. Costa Brava z roku na rok przyciąga aktywnych turystów szerokimi możliwościami uprawiania sportów wodnych: na plażach znajduje się prawie 30 ośrodków nurkowania i windsurfingu, a miłośnicy ekstremalnych wrażeń mogą uprawiać rafting na górskich rzekach.

Klimat na Costa Brava jest szczególnie łagodny przez cały rok. Najgorętsze miesiące to lipiec i sierpień: średnia temperatura latem wynosi +25–28 °C, woda nagrzewa się do +25 °C. Sezon plażowy trwa od czerwca do października.

Złote piaszczyste plaże wybrzeża, malownicze zatoki z błękitną wodą i łagodne wejście sprawiają, że kurorty Costa Brava są szczególnie atrakcyjne dla turystów preferujących wakacje na plaży. Wybrzeże słynie z jakości swoich plaż, większość z nich została wyróżniona „Błękitną Flagą”, nagrodą za przyjazność dla środowiska i wysokie standardy.

Ultranowoczesny kurort o znaczeniu europejskim to miasto Lloret de Mar z nowoczesnymi hotelami, sklepami, ogrodami botanicznymi, kompleksami sportowymi, parkami wodnymi i innymi obiektami rozrywkowymi. Turyści mogą uciec od zgiełku miasta do małej rybackiej wioski El Port de la Selva. Jego niepowtarzalny wygląd tworzą wąskie uliczki, kolorowe restauracje, leniwi turyści i bardzo mały port morski z łodziami typu longboat. Ośrodek Empuriabrava oferuje elitarny wypoczynek. Jest to największy akwen mieszkalny dla prywatnych jachtów i łodzi w Europie i na świecie. W wiosce Cadaques zachowały się dziewicze, skaliste plaże i niesamiwita przyroda. Ośrodek jest ulubionym miejscem wypoczynku bohemy, więc w małym portowym miasteczku można znaleźć wiele galerii sztuki i muzeów. Niedaleko Cadaques znajduje się wioska Port Ligat, w której kiedyś mieszkał Salvador Dali. Tafla morza, skały otaczające zatokę, molo rybackie i maleńka plaża stały się nieustannym tłem dla jego obrazów. Według miejscowych najpiękniejszym i najbardziej romantycznym miejscem na wybrzeżu można nazwać wioskę rybacką Calella de Palafrugell ze śnieżnobiałymi domami, kolorowymi łodziami i sieciami rybackimi na piaszczystych plażach. Miasteczko Tossa de Mar będzie idealne na wakacje z dziećmi. Leży z dala od ruchliwych autostrad i szlaków turystycznych. Smakosze powinni zatrzymać się w kurorcie Palamos, który słynie z restauracji rybnych.

Będąc na wakacjach na Costa Brava, koniecznie należy odwiedzić stolicę prowincji - średniowieczną Gironę. Z jednej strony miasto otoczone jest murem fortecznym górującym nad zabudowaniami starożytnej dzielnicy, z drugiej wzdłuż rzeki Onyar tworzy się gęsty rząd kolorowych fasad budynków epoki modernizmu.

Innym ciekawym historycznym miastem prowincji jest Besalu. Osady w średniowiecznej Hiszpanii powstały na miejscu fortyfikacji rzymskich, wokół zamków i klasztorów feudalnych. Tak więc początkowym centrum Besal był ufortyfikowany zamek feudalny, a następnie zbudowano klasztor dominikanów. Do miasta można było dostać się jedynie mostem fortyfikacyjnym, który jest obecnie jego wizytówką. Besalu jest uznawane za światowy zabytek średniowiecznej architektury i zabytek historii Katalonii. A dla turystów odbywa się tu turniej rycerski w formie spektaklu.

Piękna plaża Santa Cristina w okolicy Lloret de Mar jest naprawdę imponująca. Położona w zacisznej zatoce pomiędzy plażą nudystów Sa Bode a „dziką” plażą Treumal, plaża Santa Cristina jest uważana za najczystszą na Costa Brava.

Turyści z całego świata przyjeżdżają do miasta Figueras, aby poznać dziedzictwo kulturowe pozostawione przez najbogatszego artystę świata i najsłynniejszego Katalończyka, Salvadora Dali. Urodził się, żył, tworzył i został pochowany w Figueres, gdzie zrealizował najwspanialszy projekt swojego życia - „Teatr-Muzeum”.

Niedaleko miasta Lloret de Mar znajduje się park wodny Waterland, który jest uważany za jeden z najpopularniejszych parków wodnych na Costa Brava. Park oferuje odwiedzającym dość szeroki wybór rozrywek zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

MAJORKA

Wyobraź sobie spacer wśród pachnących gajów pomarańczowych lub po długiej, szerokiej piaszczystej plaży... a potem kolację w jednej z nadmorskich knajpek. Gdzie tak jest? Takie atrakcje oferuje Majorka. Ma 3640 km² i leży na Morzu Śródziemnym na wschód od Hiszpanii. Charakteryzuje się zróżnicowanym krajobrazem, który wraz z linią brzegową wyspy o długości 555 km, jest atrakcyjnym celem wakacyjnych wyjazdów. Jest największą wyspą archipelagu Balearów. Należy do Hiszpanii i jest chętnie odwiedzana przez turystów. Słynie z lazurowej wody, znanych pięknych plaż, tajemniczych jaskiń, zatoczek, malowniczych krajobrazów i tętniących życiem wieczorów. Docenił ją sam Fryderyk Chopin - stworzył tu najpiękniejsze swoje kompozycje.

Stolicą jest Pallma de Mallorca, którą chętnie odwiedzają turyści - oferuje bowiem bogatą bazę noclegową, sporo miejsc rozrywki a także wiele do zwiedzania. Jest też kolebką wielokulturowości 

Jeśli z kolei kochasz wycieczki górskie i trekking to Majorka także będzie idealna dla Ciebie. Możesz wybrać się na wyprawę po jednym z najbardziej znanych szlaków górskich czyli Serra de Tramuntana lub Sierra de Levant. Zachwycisz się pięknem przyrody. 

Będąc na Majorce kilka dni przeznacz na relaks na plaży - odwiedź koniecznie najbardziej popularne i piękne plaże takie jak: Playa de Palma, Cala Egos oraz Playa de Muro. Warto też odwiedzić miasto Valldemossa, położone u podnóża Sierra Tramuntana.

COSTA DORADA

Spokojne zatoczki, tętniące życiem nadmorskie kurorty, 200 km cudownego wybrzeża przyciągają na Costa Dorada każdego roku wielu turystów. Nazywana jest słonecznym wybrzeżem i ciągnie się wzdłuż wybrzeża MorzaŚródziemnego od Barcelony, na południe do delty Ebru. 

Będąc tu prócz spędzania czasu na plaży warto odwiedzić starodawne wioski rybackie - Altafulla lub Torredembarra. Turyści także prócz plażowania mogą spróbować swoich sił uprawiając windsurfing lub grając w golfa.

Jeśli szukasz bogatego życia nocnego odwiedć Cambrils lub Salou. Z kolei w Tarragonie możesz zarówno chillować na plaży jak i zwiedzać - koniecznie przejdź się uliczkami miasta i obejrzyj rzymskie ruiny miasta Tarraco oraz amfiteatr. Nad ruinami zobaczysz gotycką katedrę miejską.

Dla rodzin z dziećmi prócz plażowania idealna będzie wycieczka do Portu Aventura - największego parku rozrywki w Hiszpanii. 

Będąc na Costa Dorada nie możesz nie spróbować lokalnych dań - np. rossejat, ryby, owoce morza i calcotades. Pamiętaj także o spróbowaniu lokalnego wina, który ma niepowtarzalny smak. 

 

WYCIECZKI FAKULTATYWNE Z MAJORKI

 • AQUALAND ARENAL

Największy i najbardziej popularny park wodny na Majorce - ma powierzchnię 200 000 m². Ten park rozrywki ma w sumie 16 basenów, z których prawie połowa jest wyposażona w różnorodne zjeżdżalnie wodne. Liczne tereny zielone, basen ze sztuczną falą, brodziki dla małych dzieci i inne atrakcje dopełniają ofertę i obiecują zabawę i relaks dla małych i dużych uczestników. Dla osób, które boją się wody, przygotowano tor gokartowy, trampolinę i plac zabaw Różne bary, kawiarnie i restauracje zapewniają dobre samopoczucie fizyczne, a na pięknie zagospodarowanym terenie znajdują się również rozmaite sklepy, w tym sklepy z pamiątkami.

 • WYCIECZKA DO VALLDEMOSSY

Rezerwując tę wycieczkę szybko i łatwo dostaniesz się do pięknej wioski Valldemossa, w towarzystwie przewodnika, który dostarczy Ci interesujących informacji i faktów na temat godnych uwagi punktów, które będziesz widzieć po drodze. Będąc w wiosce, będzie czas wolny, który można wykorzystać na zwiedzanie takich miejsc, jak ogród Charterhouse, Mirador
des Lledoners lub fasadę Palacio del Rei Don Sancho.

 • PRAWDZIWA MAJORKA

POŁUDNIOWE WYBRZEŻE: opuszczamy hotele i podążamy ścieżką „las cornisas”, z Estellencs do Banyalbufar. Zatrzymamy się, aby zrobić zdjęcia i odwiedzić wieżę strażniczą. Dalej podążamy w kierunku Valldemosa. Uczestnicy będą mieli czas wolny na zwiedzanie urokliwego miasteczka.


WSCHODNIE WYBRZEŻE: opuszczając hotele, przejeżdżamy przez Artá, odwiedzamy miasto, gdzie odkryjemy słynny targ, który biegnie jego historycznymi uliczkami. Następnie udamy się do Santa Margalida, aby odwiedzić farmę Aloe Vera (wizyta na plantacji, objaśnienie produkcji kosmetyków i degustacja soku z aloesu).


WYBRZEŻE PÓŁNOCNE: prosto z hotelu pojedziemy do Santa Margalida, aby odwiedzić farmę aloesu (wizyta na plantacji, wyjaśnienie produkcji kosmetyków i degustacja soku
z aloesu). Kontynuujemy podróż do Petry, aby odwiedzić Klasztor Bonany, gdzie będzie można podziwiać wspaniały panoramiczny widok. Kontynuujemy podróż do Sineu, centrum wyspy, gdzie odwiedzimy najstarszy cotygodniowy targ na wyspie, który prowadzi przez ulice przesiąknięte historią. 

Lunch zjemy w typowej lokalnej restauracji w centrum wyspy i jest wliczony w cenę.

 • LOT BALONEM NAD MAJORKĄ

Przeżyj wyjątkowy wschód słońca nad Morzem Śródziemnym i to z powietrza! Ruszamy wcześnie rano i jedziemy do Manacor. Jesteś obecny od samego początku i możesz pomóc
w przygotowaniach - wszystko wyjaśni pilot balonu przed startem. Unosimy się z wiatrem do wysokości od 300 do 500 metrów. Na tych wysokościach można dostrzeć sąsiednie wyspy Cabrera i Minorka. Po pięknym locie wśród chmur będziemy łagodnie lądować. Każdy uczestnik dostanie certyfikat, że odbył lot balonem.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

CZAS
w stosunku do Polski taki sam

CZAS PRZELOTU
ok. 3 godziny

JĘZYK URZĘDOWY
hiszpański

WALUTA
Euro (EUR), 1 EUR = ok. 4,75 PLN

STOLICA
Madryt

WJAZD
Obywatele polscy mogą przekroczyć granicę z Hiszpania posługując się dowodem osobistym lub paszportem.

TRANSFER NA LOTNISKO
Informujemy, że goscie powinni być gotowi i oczekiwać przed hotelem na 10 minut przed wyznaczonym czasem transferu powrotnego na lotnisko. Kierowca nie ma obowiązku wchodzić do hotelu i szukać gości.
W Barcelonie, ze względu na natężenie ruchu miejskiego i problem z zaparkowaniem, autobus transferowy może zatrzymać się w odległości kilkuset metrów od hotelu. Dlatego miejsce zbiórki może być wyznaczone w niewielkiej odległości od wejścia do hotelu.  

PODATEK TURYSTYCZNY
Zgodnie z decyzją rządu Balearów od dnia 01.01.2018 zmianie uległa stawka podatku na rzecz turystyki zrównoważonej. Podatek należy opłacić podczas zakwaterowania, bezpośrednio w hotelu.

MAJORKA:

Podatek turystyczny obowiązuje dla wszystkich gości od 16 lat za każdą noc zakwaterowania przez pierwsze 8 nocy (od 9 nocy obowiązuje zniżka 50% za każdy dzień)  Wysokość podatku uzależniona jest od kategorii obiegów hotelowych:

Kategoria Hotelu:

 • 4*+/ 5* : 4. 40 EUR/os./noc
 • 3*+/ 4* : 3. 30 EUR/os./noc
 • 1*/ 2*/ 3*:  2. 20 EUR/os./noc

KATALONIA:

Podatek turystyczny obowiązuje dla wszystkich gości od 17 lat za każdą noc zakwaterowania przez pierwsze 7 nocy (od 8 nocy – nie jest naliczany):

Hotele w mieście Barcelona:

 • 5* : 6. 88 EUR/os./noc
 • 4* : 4. 90 EUR/os/noc
 • pozostałe: 4. 90 EUR/os/noc

Hotele na Costa Brava i Costa Dorada:

 • 5*: 3. 30 EUR/os/noc
 • 4*: 1,32 EUR/os/noc
 • Pozostałe: 0. 66 EUR/os/noc

WAŻNE!
Zgodnie z rozporządzeniem, obowiązującym do 1.11.2023, w Hiszpanii, w zamkniętych przestrzeniach publicznych, najniższa dopuszczalna temperatura klimatyzacji to 27 stopni Celsjusza. W przypadku ogrzewania maksymalna temperatura to 19 stopni Celsjusza. Powyższe ograniczenia nie dotyczą pokoi hotelowych.