banner

BUŁGARIA

Bułgaria leży na granicy Azji i Europy, w samym sercu Półwyspu Bałkańskiego. Od zachodu graniczy z Serbią oraz Macedonią, od południa z Grecją i Turcją, od północny z Morzem Czarnym od wschodu i Rumunią.

Na obszarze 110 910 km², spotkamy niezwykłą różnorodność krajobrazu. Lasy akacjowe i piniowe nad piaszczystymi plażami, płytkie i ciepłe morze sprawiają, iż Bułgaria jest doskonałym miejscem na wypoczynek. W Bułgarii odnajdziemy tysiącletnie cerkwie, wielkie monastyry ukryte w dolinach górskich a także unikalną architekturę z charakterystycznymi uliczkami pokrytymi winoroślą.

Do najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych kurortów turystycznych zaliczmy m.in. Słoneczny Brzeg, Złote Piaski, Nesebyr, Sozopol, Pomorie oraz Święty Właz. Bułgaria jest doskonałym miejscem na udany wypoczynek nad ciepłymi wodami Morza Czarnego, który ciągle fascynuje swoimi pięknymi i urozmaiconymi krajobrazami a także łagodnym i przyjemnym klimatem czarnomorskiego wybrzeża.
 

WARNA

Jedno z najstarszych i największych miast w Bułgarii, najważniejszy bułgarski port na Morzu Czarnym i w Europie Wschodniej. Region ten charakteryzuje się łagodnym klimatem, wspaniałymi plażami o łagodnym nachyleniu, możliwościami uprawiania sportów oraz zorganizowaną infrastrukturą turystyczną zapewniającą komfortowy wypoczynek rodzinny i młodzieżowy. Liczne bary i restauracje w Warnie zapraszają gości do spróbowania narodowej kuchni, która łączy tradycje europejskie i wschodnie z gościnnością i życzliwością.

Klimat jest wilgotny, subtropikalny. Lato zaczyna się pod koniec kwietnia i trwa do połowy października. Lato w Warnie jest stosunkowo ciepłe, a średnie temperatury w ciągu dnia wynoszą +27-29 °C. Woda nagrzewa się do +24 °C.

Wybrzeże Morza Czarnego w Warnie oferuje niekończące się piaszczyste plaże z małymi zatoczkami i cichymi wioskami rybackimi. Łagodne zejście do morza i szerokie pasy plaży są idealne na spokojny wypoczynek.

Spacer po Warnie to przyjemna rozrywka dla zmęczonych zgiełkiem wielkiego miasta turystów, a także dla gości chcących poznać kulturę tego kraju. W Warnie znajduje się wiele interesujących miejsc historycznych, w tym katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, klasztor Aladża, Muzeum Archeologiczne w Warnie, budynki architektoniczne, kościoły i galerie.
 

ZŁOTE PIASKI

Nietrudno się domyślić, że kurort zawdzięcza swoją nazwę plaży pokrytej drobnym złotym piaskiem. Złote Piaski to raj dla miłośników aktywnego wypoczynku na plaży. Piękna przyroda, ciepłe morze i piaszczyste plaże spotykają się w kurorcie Złote Piaski, gdzie można nie tylko leniwie wygrzewać się na słońcu, ale także znaleźć rozrywkę na każdy gust. To miejsce idealne dla turystów w każdym wieku, dla miłośników aktywnego i relaksującego wypoczynku.

Latem średnia temperatura powietrza wynosi +27 °C, a woda nagrzewa się średnio do +24 °C.

Na szczególną uwagę zasługuje plaża w Złotych Piaskach, uznawana za jedną z najatrakcyjniejszych w Europie. Słynie z wyjątkowej czystości i doskonałych warunków do plażowania. Rozciąga się na długości prawie 4 km a jej szerokość miejscami osiąga ponad 100 metrów. W Złotych Piaskach znajduje się wiele restauracji, w których warto spróbować lokalnych potraw, znajdziemy tutaj również wiele sklepów, gdzie można kupić wyroby ceramiczne oraz kosmetyki na bazie naturalnych składników.
 

SŁONECZNY BRZEG

Znajduje się ok. 35 km na północ od lotniska w Burgas i jest położony w Zatoce Nesebyrskiej. Jest idealnym miejscem dla ludzi młodych, spragnionych zabawy, gdyż znajduje się tutaj duża ilość dyskotek, klubów oraz kasyn. Wzdłuż kurortu znajduje się główny deptak, który stanowi swoiste centrum Słonecznego Brzegu. Oprócz restauracji znajdują się tutaj liczne sklepy, galerie ulicznych artystów a także stoiska z pamiątkami. Na szczególną uwagę zasługuje sześciokilometrowa plaża odznaczona Błękitną Flagą, pokryta delikatnym, czystym i złocistym piaskiem, która posiada bardzo łagodne zejście do wody.

W Słonecznym Brzegu warto odwiedzić, jeden z najbardziej znanych aquaparków - Action Aquapark, gdzie znajduje się wiele atrakcji m.in. mająca 120 metrów zjeżdżalnia, strefa dla małych dzieci czy leniwa rzeka.

Klimat miasta jest łagodny i sprzyjający rekreacji: temperatura powietrza latem wynosi średnio około +27°C, a temperatura wody +24°C. Aerozole morskie lokalnego powietrza działają leczniczo na układ oddechowy człowieka.
 

BURGAS

Portowe miasto Burgas znajduje się na zachodnim wybrzeżu Zatoki Burgas nad Morzem Czarnym i jest największym w południowo-wschodniej Bułgarii. Miasto zostało założone przez Greków i przez pewien czas nosiło nazwę Pyrgos, co oznacza „wieża”. Fascynująca długa historia, ciekawe bułgarskie tradycje, przyjemny klimat i bogata przyroda przyczyniają się do dużego napływu turystów każdego roku. Kaskada słonych i świeżych jezior tworzy unikalny krajobraz naturalny Burgas, który otacza miasto. Rozwinięta infrastruktura ośrodka pozwala na wybór hotelu dla każdego turysty, a liczne kawiarnie, restauracje i dyskoteki uatrakcyjniają i ożywiają wakacje.

Klimat Burgas jest umiarkowanie kontynentalny, charakteryzuje się łagodnością i brakiem duszących upałów. Dzięki stale orzeźwiającej morskiej bryzie, pogoda jest przeważnie ciepła w ciągu dnia i chłodna wieczorami. Najcieplejsze miesiące: lipiec-sierpień; w czerwcu zwykle pada dużo deszczu. Średnia temperatura w sezonie letnim wynosi +24 °C, a woda nagrzewa się do 24 °C.

Piękne szerokie piaszczyste plaże Burgas, łagodne dno i spokojne morze przyciągają turystów z małymi dziećmi. Burgas to najbardziej wysunięty na zachód punkt Morza Czarnego. Miasto położone jest na czterech naturalnych tarasach na wysokości 17 metrów nad poziomem morza. Główną atrakcją i ośrodkiem rekreacyjnym Burgas jest Park Morski. Znajdują się tu pomniki znanych osobistości i współczesne rzeźby.
 

NESEBYR

Niezwykle piękny kurort i jedno z najstarszych miast na wybrzeżu Morza Czarnego, które znajduje się na półwyspie Nesebyr o długości 850 metrów i szerokości 300 metrów. To małe miasteczko na skalistym terenie 37 km na północ od miasta Burgas.

Klimat kurortu jest śródziemnomorski, latem temperatura powietrza dochodzi do +28-30°C, a temperatura wody do +26°C.

Infrastruktura ośrodka jest bardzo dobrze rozwinięta, każdy znajdzie tu rozrywkę dla siebie. Nesebyr jest idealnym miejscem na relaksujące wakacje: skały, przepiękne plaże ze złotym piaskiem, czyste morze -wszystko to tworzy niepowtarzalną atmosferę przytulności i harmonii. Posiada wszystkie niezbędne warunki do komfortowego pobytu turystów, w tym hotele różnych kategorii, dobrą obsługę i różne rozrywki.
 

POMORIE

Pomorie położone u wybrzeży Morza Czarnego, na wąskim skalistym półwyspie oferuje bogatą bazę hotelową, piękną plażę a także duży wybór oferowanej rozrywki w postaci licznych restauracji, tawern, barów oraz dyskotek. Pomorie cieszy się korzystnym mikroklimatem, który bogaty jest w jod oraz lecznicze błota. Posiada liczne zabytki, które są świadectwem burzliwej i bogatej historii regionu.

Do najsłynniejszych zabytków należą m.in. Cerkiew Św. Bogurodzicy, średniowieczny Monastyr Św. Georgi z bogatą kolekcją ikon, islamskie meczety i prawosławne cerkwie.

Łagodny morski klimat, czyste powietrze, ciepłe morze, leczniczy piasek i lecznicze błoto, nadmorski park i niekończące się winnice stwarzają doskonałe warunki do łączenia relaksu z zabiegami leczniczymi i regeneracyjnymi.
 

SOZOPOL

Sozopol to najstarszy bułgarski kurort o bardzo długiej historii, położony 30 km na południowy wschód od Burgas. Kiedyś osadę opanowali Grecy, którzy nazwali miasto Apollonia na cześć boga Apolla, patrona żeglarzy, którego wielki posąg wzniesiono na tej ziemi na znak przystąpienia do nowej kolonii. Pod koniec I wieku p.n.e. miasto zostało zdobyte i zniszczone, a 13-metrowy posąg boga został wywieziony przez najeźdźców, w wyniku czego zachował się do dziś w rzymskim Kapitolu. Po pięciu wiekach Apollonia stała się miastem zbawienia, drugie życie rozpoczęło się pod nową nazwą Sozopol - małe miasteczko na małym półwyspie obmywanym wodami Morza Czarnego.

Klimat w kurorcie jest umiarkowanie wilgotny, temperatura powietrza nagrzewa się do +27-33 °C, a woda - +27 °C. Piaszczyste plaże Sozopolu rozciągają się na kilka kilometrów i są idealne na komfortowe wakacje na plaży.

Kurort dzieli piękny park na dwie części: starą, najbardziej malowniczą i interesującą dla gości, oraz nową Harmanit. Bułgarski rezerwat architektoniczny, czyli stara część Sozopola, położona na półwyspie, jest pod ochroną UNESCO. Niepowtarzalna atmosfera tych miejsc, stworzona przez kościoły bułgarskiego renesansu narodowego, starożytną architekturę, niesamowite panoramiczne widoki i pozostałości murów twierdzy, przyciągają turystów.
 

ŚWIĘTY WŁAS

Święty Włas to dość młody bułgarski kurort, który dynamicznie się rozwija. Miasto jest bardzo romantyczne i malownicze, z widokiem na antyczny Nesebyr. Święty Włas położony we wschodniej Bułgarii, nad Morzem Czarnym, stanowi alternatywę dla pobliskiego Słonecznego Brzegu. Jeden z głównych atutów kurortu jest bardzo czysta plaża. Na szczególną uwagę zasługuje największy port jachtowy na bułgarskim wybrzeżu „Marina Dinevi”. Dla miłośników przyrody i pieszych wędrówek Święty Właz zaprasza do Ortoto, który jest obszarem chronionym o łącznej powierzchni 587.6 hektarów ze stuletnimi drzewami, rzadkimi gatunkami drzew liściastych oraz dzikimi zwierzętami takimi jak sarny, jelenie czy dziki.
 

RAWDA

Mała wioska turystyczna położona nad brzegiem Morza Czarnego niedaleko miasta Nesebyr, z którym jest połączona mierzeją plażową. Doskonałe nowoczesne hotele i rozwinięta infrastruktura turystyczna sprawiły, że Rawda z małej nadmorskiej osady stała się kurortem nad Morzem Czarnym na poziomie europejskim. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą uprawiać surfing, parasailing, narty wodne, a także wybrać się na wycieczkę morską łodzią lub jachtem.

Plaża Rawdy jest ekologicznie czysta, z drobnym złotym piaskiem, parasolami i leżakami, strzeżona przez ratowników.

Ośrodek jest chroniony przed zimnymi wiatrami przez skaliste przylądki Rawda i Akrotiri, dzięki czemu klimat jest tu bardzo łagodny. Powietrze nagrzewa się do +28 °C, a woda do +24 °C.
 

DUNES 

Młoda miejscowość wypoczynkowa Dunes znajduje się 7 km od miasta Sozopol. Wąskie zacienione uliczki i słoneczne tarasy, kwitnące ogrody i mała przystań, miękki złocisty piasek i aksamitne wydmy - to wszystko otoczone sosnowym lasem kurortu Dunes. Lecznicze powietrze morskie i aromaty drzew iglastych korzystnie przyczyniają się do regeneracji zmęczonego organizmu.

Złote piaszczyste plaże ciągną się na długości 4,5 km. Piasek jest bardzo drobny, zejście do morza łagodne i płaskie, a woda przejrzysta. Plaże Dunes zostały wielokrotnie wyróżnione „Błękitną Flagą”, co gwarantuje bezpieczeństwo, czystość i jakość. Ośrodek jest idealny dla rodzin z małymi dziećmi, które chcą uniknąć zgiełku miasta.

 

WYCIECZKI FAKULTATYWNE

PANORAMA NESEBYR  

08:30       Wyjazd ze Słonecznego Brzegu

09:00        Przyjazd do Nesebyru spacer po starym mieście, zwiedzanie m.in. cerkwi św. Sofiaz V w., „św. Stefanz XI w., Chrysusa Pantokratora”, św. Archaniołów Michała i Gabriela z  VIII w., czas wolny.

12:30        Wyjazd do Słonecznego Brzegu

 

PANORAMA NESEBYR I REJS STATKIEM PODCZAS ZACHODU SŁOŃCA

14:30         Wyjazd ze Słonecznego Brzegu

15:00        Przyjazd do Nesebyru -  spacer po starym mieście, zwiedzanie m.in. cerkwi św. Sofiaz V w., „św. Stefanz XI w., Chrysusa Pantokratora”, św. Archaniołów Michała i Gabriela z  VIII w., czas wolny.

18:30         godzinny rejs statkiem wokół półwyspu i zatoki Słonecznego Brzegu

19:30        Wyjazd do Słonecznego Brzegu

 

 

SOZOPOL I REJS STATKIEM

08:00       Wyjazd ze Słonecznego Brzegu.

10:00       przyjazd do Sozopola – spacer po starym mieście ze zwiedzaniem kompleksu muzealnego „Południowy Mur i Wieża Twierdzy”, średnio-wiecznego klasztoru „Św. Mikołaja Cudotwórcy”, południowej bramy Starego Sozopola oraz kościoła „Św. św. ”, zbudowany w 1857 roku.

11:00       rejs statkiem morskim wzdłuż wybrzeża Sozopola - wyspy "Św. Kirik i Julita ”, wyspy„ Św. Iwan ”i„ Św. Piotr ” ,plantacje małży, dalej do Cape Skamni (stare miasto), mija centralną plażę miejską, Boruna (nowe miasto), Cape Kolkita (Budjaka).

12:00         obiad na statku

13:00         dokowanie w porcie i czas wolny w mieście

15:00       wyjazd do Burgas; wizyta w centrum miasta i ogrodzie morskim. Czas wolny

17:00       Wyjazd  do Słonecznego Brzegu.

 

WARNA - DELFINARIUM

07:45         Wyjazd ze Słonecznego Brzegu.

09:30        Przyjazd do rezerwatu przyrody Kamchia, znanego z dziewiczej roślinności longo. 30 min rejs łodzią przez rezerwat i do ujścia rzeki, która tworzy piękną piaszczystą lagunę. W rzece można zobaczyć kormorany, czaple i żółwie wodne.

10:30         wyjazd do Warny – zwiedzanie kościoła katedralnego „Św. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny ”. Wycieczka piesza główną ulicą miasta

12:00         Obiad. Czas wolny w Warnie.

15:00         Przedstawienie w Delfinarium.

15:45         Wyjazd  do Słonecznego Brzegu.

 

WIECZÓR BUŁGARSKI 

18:30         Wyjazd ze Słonecznego Brzegu.

19:15        Przyjazd do restauracji (kolacja: 50 ml rakii, napój bezalkoholowy, szopska sałata, zupa fasolowa, mięso z rusztu, owoce, białe

                  i czerwone wino z beczki w nieograniczonych ilościach).

20:30        Bogaty program folklorystyczny, show dla dzieci, taniec na rozpalonych węglach.

23:00        Wyjazd  do Słonecznego Brzegu.

 

JEEP SAFARI STRANDJA

08:30       Wyjazd.

10:30       Przyjazd w okolice wsi Mładeżko/ park przyrodniczy  gór Strandża/, wędrówka po lesie, przejście przez malowniczą rzekę Mładeżko,   wspinaczka do jaskini Learnika - słynącej z podziemnego jeziora.

12:30       Obiad w domu wiejskim w wiosce Braszlian (uznanej jako muzeum architektoniczno- historyczne)

13:30       Spacer po wiosce, degustacja miodu, zwiedzanie dobrze zachowanej starej wiejskiej szkoły i autentycznego domu strandżańskiego, zbudowanego 300 lat temu.

15:00       Zwiedzanie malowniczego wodospadu nad rzeką Weleka, fotopauza, możliwość kąpieli.

                 Autentyczna strandżańska ,,sedjanka” - na  zielonej łące w cieniu drzew, gdzie 10 kobiet ze wsi, w kolorowych strandżańskich strojach ludowych tańczy, śpiewa i prezentuje stare regionalne zwyczaje.

16:30         Wyjazd  do Słonecznego Brzegu.

 

JEEP SAFARI

09:30        wyjazd

09:30        Wizyta w bazie koni, malowniczo położonej w cienistym gaju orzechowym; możliwość jazdy konnej, przejażdżki bryczką. Do dyspozycji gości są kucyki, które turyści mogą podziwiać; strzelanie z wiatrówki.

Wizyta w bazie ATV, gdzie goście będą mieli okazję przejechać się quadami po malowniczym terenie.

przerwa na odpoczynek. Offroad na wzgórzach Starej Planiny, skąd otwiera się wspaniała panorama; kilka przepraw przez rzekę Aheloy

 12:00        Obiad.

13:30         off-road i fotopauza przy jeziorze zaporowym Aheloy.

14:45       degustacja produktów pszczelich we wsi Poroy

15:00        wyjazd do Słonecznego Brzegu.

 

JACHT PIKNIK

09:30        Odpłynięcie jachtem z portu Nesebyr, kąpiel w morzu, nurkowanie z płetwami i fajką, obiadryba z rusztu, dodatki, mix sałat, napoje bezalkoholowe i piwo.

15:30       Wyjazd  do Słonecznego Brzegu.

 

STAMBUŁ - 1 DZIEŃ

21:30         Wyjazd ze Słonecznego Brzegu.

06:30         Przyjazd do Stambułu.

07:00         Śniadanie.

08:00       Zwiedzanie starego historycznego półwyspu, które obejmuje: rzymski hipodrom z egipskim obeliskiem, Kolumnę Wężową, Kolumnę Konstantyna i Fontannę Wilhelma II, Błękitny Meczet, wizytę w Hagia Sophia (kiedy na zewnątrz są podobno długie kolejki) i pierwszy dziedziniec pałacu Górna czapka. Wycieczka jest kontynuowana autobusem wzdłuż murów pałacowych, pasa wybrzeża, mostu Galata i obszaru Beşiktaş.Przez pierwszy most Atatürk Bosphorus turyści odwiedzą stronę azjatycką, gdzie będą mieli 30-minutową przerwę na zdjęcia i kawę. Wróć do części europejskiej i odwiedź fabrykę skór w rejonie Zeitinbornu.

Fakultatywnie: rejs statkiem turystycznym po Bosforze –

Fakultatywnie: wizyta w podwodnym zbiorniku „Yerebatan Sarnudzh” z VI w. n.e. wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO –   

19:00        Wyjazd do Bułgarii.

01:00        Przyjazd do Słonecznego Brzegu.

 

  

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

CZAS
w stosunku do Polski +1 godzina

CZAS PRZELOTU

ok. 2,5 godziny

JĘZYK URZĘDOWY

bułgarski

WALUTA
Lew bułgarski (BGN), 1 BGN = ok. 2,43 PLN

STOLICA
Sofia

WJAZD
Obywatele polscy mogą przekroczyć granicę z Bułgarią posługując się dowodem osobistym lub paszportem. Dokumenty podróży powinny być ważne przez cały czas trwania podróży.